Hem > Migration > Invandringslandet Spanien - lärdomar och best practices
Invandringslandet Spanien - lärdomar och best practices Tweet
Seminariet ”Invandringslandet Spanien - lärdomar och best practices” vände blicken mot Spanien, ett land som liksom Sverige relativt nyligen gått från utvandrarland till invandringsland. Under en timme presenterade Mauricio Rojas, rektor vid högskolan för integration och internationellt bistånd i Madrid, sina erfarenheter från Spanien. Presentationen följdes av kommentarer från integrationsminister Erik Ullenhag under ledning av moderator Tove Lifvendahl, Senior Fellow FORES.
Referat:
Andelen utlandsfödda i Spanien har ökat markant de senaste tio åren- från ca 1 miljon 1996 till drygt 6 miljoner 2012. Det kraftiga inflödet har inte lett till några större problem, sysselsättningskvoten hos utlandsfödda är tvärtom högre än för infödda spanjorer. Mycket förklaras av att Spanien har en stor informell sektor där illegala invandrare får ett första arbete snabbt efter ankomst till landet. En relativt stor svart arbetsmarknad i kombination med med regelbunda “legaliseringsmekanismer” som successivt ger utlandsfödda uppehållstillstånd (efter diverse kriterier- tid i landet, anknytning till Spanien mm) gör att tydliga skillnader mellan inrikesfödda och utrikesfödda närmast lyser med sin frånvaro. Inte heller finns tecken på någon etnisk bostadssegregation liknande den som finns i många andra europeiska städer som London, Paris och Stockholm, utan utlandföddas flyttmönster liknar de spanskföddas. Främlingsfientliga partier vinner ingen framgång, vilket enligt Rojas delvis förklaras av att starka lokala och regionala identiteter slår undan fötterna på nationalistisk och främlingsfientlig politik.
Skillnaderna mellan hur invandringen hanterats politiskt i Sverige respektive Spanien är slående, och förklaras mycket av ländernas olika historia och kultur- medan Sverige har en tradition av välfärdssystem och regleringar (av såväl arbetsmarknad som invandring), har Spanien lämnat större utrymme för personliga nätverk och en informell arbetsmarknad.
Integrationsminister Erik Ullenhag konstaterade att Sverige och Spanien visserligen möter liknande politiska utmaningar med tanke på att de traditionellt inte varit invandringsländer, men att Sverige bör akta sig för att eftersträva Spanien- inte minst därför att modellen med en stelbent “vit” ekonomi och fungerande “svart” ekonomi är samhällsekonomiskt osund och krymper utrymmet för generella välfärdssystem. Däremot är den snabba etableringen på arbetsmarknaden något att eftersträva, menade Ullenhag, och lyfte fram regeringens etableringsreform och val att öppna upp för arbetskraftsinvandring som exempel på steg i den riktningen.
Seminariet avrundades med frågor och inlägg från de trettiotalet personer som tagit sig till FORES på Bellmansgatan 10 för att höra Mauricio Rojas och Erik Ullenhag prata kring invandringslandet Spanien och möjliga lärdomar för svensk integrationspolitik.
FORES tror att invandring inte bara är bra för Sverige - den är helt nödvändig. Likväl återstår mycket arbete innan potentialen hos invandrare i vårt land utnyttjas till fullo och en lyckad integration blir en del av Sveriges självbild. Vårt migrationsprojekt syftar till att identifiera och lyfta fram exempel på lyckad migration och integration - i Sverige och utomlands. Vårt arbete fokuserar på att bygga institutioner och ge förutsättningar för egen försörjning och företagande. En annan central fråga är att finna vägar för att effektivt motarbeta främlingsfientlighet.
Är du intresserad av dessa frågor? Fyll i din epostadress så får du i snitt ett meddelande i veckan med senaste nytt om studier, vår verksamhet och inbjudningar till seminarier.
Ps. Din epostadress används givetvis inte till något annat. Ds.